מתחסנים ומפחיתים את ההדבקה: החיסונים מפני נגיף הקורונה יעילים ובטוחים לשימוש, והם זמינים בכל קופות החולים.

שאלות ותשובות בנושא חיסון קורונה לילדים

למה לחסן ילדים אם המחלה אצלם בדרך כלל קלה?

  • כדי למנוע סיכון למחלה קשה: אף שהסיכון למחלה קשה אצל ילדים וילדות שנדבקו בקורונה הוא נמוך יותר מאשר אצל מבוגרים, יש ילדים שמפתחים מחלה קשה, גם ללא מחלות רקע. הנתונים מצביעים על כך שעל כל 900 ילדים מאומתים לקורונה – אחד יפתח מחלה קשה ויזדקק לאשפוז בבית חולים.
  • כדי למנוע סיבוכים בטווח הארוך: גם לאחר החלמה מקורונה יש סיכון לסיבוכים ותופעות לוואי בטווח בינוני וארוך, הכוללות בעיות לב ותופעות נוירולוגיות, למשל:

    PIMS – תסמונת זו נחשבת לסיבוך החמור ביותר של הידבקות בנגיף הקורונה בילדים ובני נוער, והיא עלולה להתבטא כמחלה סוערת ומסכנת חיים (רוב הילדים שלקו בה מגיעים לטיפול נמרץ וכ-1%-2% מהם נפטרים). 70%-80% מהילדים הלוקים בתסמונת זו לא סובלים ממחלות רקע כלשהן. מתחילת המגפה ועד כה דווחו בישראל על יותר מ-270 מקרים.

    Long Covid - אחד מכל 8 ילדים מחלימים ממשיך לסבול מתסמינים הנמשכים יותר מ-4 שבועות לאחר המחלה החריפה, למשל עייפות, כאבי שרירים ומפרקים, כאבי ראש, נדודי שינה ובעיות נשימה.

    בנוסף לתופעות שכבר תועדו, יש חשש שבדומה למחלות נגיפיות אחרות – כמו חצבת, חזרת או הפטיטיס – גם לקורונה יהיו השפעות או סיבוכים שיופיעו זמן רב, לעיתים שנים, אחרי המחלה, גם אם בשלב ההדבקה היו תסמינים קלים או היו ללא תסמינים כלל.
  • כדי שהילדים יוכלו לחזור לשגרה בריאה – הבריאות הגופנית של הילדים חשובה, אך לא פחות ממנה חשובה הבריאות הנפשית. החיסון יאפשר לילדים שגרה רצופה ושקטה במערכת החינוך ובמפגשים עם בני משפחה וחברים.
  • כדי למנוע הדבקה ולעצור את המגפה: מעל 50% מהחולים המאומתים בישראל הם ילדים, מפני שהם לא מחוסנים נגד קורונה. כדי להצליח לקטוע את שרשרת ההדבקה יש לחסן גם את הילדים והילדות בגיל 5 עד 11.

שאלות של הורים על החיסון לילדים >

אולי עדיף לחכות עוד זמן מה עם החיסון?

לאחר קבלת החיסון לוקח לגוף כחודש כדי לפתח נוגדנים. המטרה היא להגן על הילדים לפני הגל הבא של הקורונה, ולכן מומלץ לחסן אותם כבר עכשיו.

האם חיסון ילדים הוא בטוח ומועיל?

החיסון של פייזר קיבל את אישור ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) לילדים ולילדות בני 5 עד 11. בהתאם לנתוני הניסויים הקליניים בקבוצה זו, שעליהם מבוסס מתן האישור, נמצא כי החיסון בעל פרופיל בטיחות גבוה ומועילות גבוהה כנגד מחלה עם תסמינים, תחלואה קשה, אשפוז או תמותה.
מאז האישור שניתן לחיסון הילדים, חוסנו בארצות הברית מעל מיליון ילדים במנת החיסון הראשונה ומעל 200 אלף ילדים בשתי מנות חיסון.
מועילות החיסון שנמדדה בקבוצת גיל זו היא מעל 90%.
חשוב לדעת: החיסון לא פוגע בגדילה או בפוריות, ואין חשש לחסן בו ילדים וילדות.

מהן תופעות הלוואי לחיסון שנצפו אצל ילדים?

תופעות הלוואי שנצפו אצל ילדים וילדות דומות לתופעות שרואים אצל מבוגרים, ובהן כאב מקומי במקום ההזרקה, חום, כאבי שרירים, כאב ראש וצמרמורות, אם כי בשל המינון הנמוך הניתן לילדים התופעות הן לרוב קלות יותר ונדירות יותר.

האם יש קשר בין החיסון לדלקת שריר הלב וקרום הלב?

דלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס) ובקרום הלב (פריקרדיטיס) היא תופעה נדירה המופיעה לרוב לאחר מחלות נגיפיות.
לפי מחקרים, מיוקרדיטיס שהתפתח בעקבות החיסון הוא תופעת לוואי נדירה מאוד ולרוב הוא בעל ביטויים קליניים קלים שחולפים תוך פרק זמן קצר, בלי להשאיר נזקים לטווח ארוך לשריר הלב ולתפקודו. 
לעומת זאת, נגיף הקורונה עלול לגרום לפגיעה בשריר הלב גם בזמן המחלה הפעילה וגם לטווח ארוך כאשר יש תסמונת רב-מערכתית (PIMS) המתרחשת שבועות לאחר ההחלמה.
הסיכון למיוקרדיטיס בעקבות קורונה גבוה פי 6 בהשוואה למיוקרדיטיס על רקע חיסון.
במקרה של ילד או ילדה שחלו בעבר בדלקת בשריר הלב – מומלץ להתייעץ עם קרדיולוג לפני קבלת חיסון.

לחזור למעלה