מתחסנים ומפחיתים את ההדבקה: החיסונים מפני נגיף הקורונה יעילים ובטוחים לשימוש, והם זמינים בכל קופות החולים.

חיסון נגד קורונה לבני 12 ומעלה

בישראל מאושרים לשימוש שלושה תרכיבי חיסונים להגנה מפני נגיף הקורונה: פייזר, מודרנה ואסטרהזניקה. כל החיסונים הללו אושרו על ידי ה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי) לאחר שנמצאו יעילים ובטוחים לשימוש.
למידע עדכני על מספר המתחסנים בישראל >

 

חיסון רביעי

לנוכח התפשטות זן האומיקרון וגל התחלואה הנוכחי, אושר לתת חיסון רביעי לקבוצות נוספות באוכלוסייה. את החיסון יוכלו לקבל מגיל 18 ומעלה מי שיש להם או להן מחלות רקע וגורמי סיכון לתחלואה קשה בקורונה, המטפלים שלהם, ומי שבסיכון מוגבר להיחשף לקורונה במסגרת העיסוק. החיסון יינתן למי שעברו 4 חודשים לפחות ממועד החיסון האחרון.
לכל המידע על חיסון רביעי >

 

איפה מתחסנים?

אפשר לקבוע תור בקופת החולים שלך, או להגיע לאחד ממוקדי החיסון הפועלים בלי בתור מראש.

במפת מוקדי החיסון, המתעדכנת מדי יום, אפשר לבחור את קופת החולים שלך ולראות את המרפאות המחסנות של הקוּפּה, או את מוקדי החיסון של משרד הבריאות.

למפת מוקדי החיסון >

 

מידע על חיסונים בקופות החולים

שירותי בריאות כללית >
מכבי >
מאוחדת >
לאומית >

כמו כן הוחלט לפתוח בקניונים ברחבי הארץ מתחמי חיסונים (פייזר בלבד) מגיל 5 ומעלה, ללא צורך בקביעת תור מראש, בשעות 22:00-11:00. כדי לדעת באילו קניונים אפשר להתחסן היכנסו למפת מוקדי החיסון, ובבחירת המפעיל בחרו ב"משרד הבריאות".
למפת מוקדי החיסון >

 

מי יכולים לקבל חיסון

אזרחי ישראל מגיל 5 ומעלה יכולים להתחסן נגד נגיף הקורונה.

מידע על חיסונים לילדים בגיל 5 עד 11 >

גם מי שהחלימו מקורונה יוכלו להתחסן, אם חלפו לפחות 3 חודשים ממועד ההחלמה, או אם קיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית.

מי יכולים לקבל חיסון רביעי >

 

כמה מנות חיסון מקבלים

 

החיסון של פייזר:

מגיל 12 ומעלה – החיסון ניתן בשתי מנות במרווח של 21 ימים זו מזו, ומנת דחף (בוסטר) הניתנת 3 חודשים לפחות לאחר קבלת המנה השנייה.
עד גיל 18 ניתן להתחסן רק בחיסון של פייזר.

החיסון של מודרנה:

מגיל 18 ומעלה – החיסון ניתן בשתי מנות במרווח של 28 ימים זו מזו, ומנת דחף (בוסטר) הניתנת 3 חודשים לפחות לאחר קבלת המנה השנייה.

החיסון של אסטרהזניקה:

מגיל 18 ומעלה – החיסון ניתן בשתי מנות במרווח של 28 ימים זו מזו. עדיין אין אישור למנת דחף.

החיסון הסביל של אסטרהזניקה:

מדוכאי חיסון מגיל 12 ומעלה – שתי זריקות הניתנות בזו אחר זו.

לכל המידע על חיסון רביעי >

 

איך עובדים החיסונים של פייזר ומודרנה

החיסונים של פייזר ומודרנה מבוססים על חומצת גרעין (mRNA), שיטה המקנה הגנה נגד מחלות זיהומיות. החיסונים המוכרים גורמים לתגובה חיסונית על ידי הכנסת מחולל מומת או מוחלש לגוף. לעומתם, חיסונים על בסיס חומצת גרעין מלמדים את תאי הגוף לייצר חלבון, או חלק מחלבון, הגורם לתגובה חיסונית בגוף.

החיסון נותן מידע לתאי הגוף לייצר חלקיק לא מזיק של חלבון הדורבן (Spike protein). חלבון זה נמצא בחלק החיצוני של נגיף הקורונה. כאשר מזריקים את החיסון לשריר, המידע עובר לתא כדי לייצר את חלקיק החלבון. לאחר מכן, התא מציג את חלקיק החלבון על החלק החיצוני שלו. מערכת החיסון מזהה שהחלבון לא שייך לאדם ובתגובה מייצרת נוגדנים – בדיוק כמו שהגוף עושה אחרי הדבקה בנגיף. כעבור זמן קצר (שעות עד ימים) המולקולה נעלמת מהגוף.

 

איך עובד החיסון של אסטרהזניקה

החיסון של אסטרהזניקה הוא חלופה שמתאימה למי שסובלים ממחלות לב מסוימות, למי שפיתחו תגובה חריגה לאחר קבלת חיסון פייזר או מודרנה ולבעלי רגישות ידועה לאחד ממרכיבי החיסונים של פייזר או מודרנה.

החיסון מבוסס על שיטת הווקטור – הזרקה לגוף של וירוס בלתי מזיק שמשמש נשא לחלבון הדורבן, המלמד את הגוף להגיב ולייצר את הנוגדנים לנגיף. בניגוד להזרקת וירוס מוחלש או מומת מלא, בשיטת הווקטור מוזרק רק חלק מהנגיף כדי לעורר בגוף תגובה חיסונית וייצור נוגדנים, אך הוא לא גורם לגוף לפתח את המחלה עצמה.

 

תופעות הלוואי של החיסון

תופעות הלוואי השכיחות של החיסון מופיעות לרוב יום או יומיים אחרי קבלת החיסון. התופעות השכיחות הן כאב מקומי באזור ההזרקה, חום, כאב ראש, כאבי שרירים וצמרמורת.
לדיווח על תופעות לוואי >

בכל מקרה, אין סיכוי לחלות בקורונה בגלל החיסון. החיסונים של פייזר ומודרנה כלל לא מכילים את נגיף הקורונה או חלק ממנו. החיסון של אסטרהזניקה מכיל חלק מחלבוני הנגיף הנישאים על גבי וירוס בלתי מזיק אחר, ולכן הוא לא יכול לגרום למחלה.

קישורים למידע נוסף
לחזור למעלה