חיסון מפני נגיף הקורונה

החיסון מפני נגיף הקורונה יעיל ובטוח לשימוש, אושר וזמין בכל קופות החולים. מתחסנים מגיל 12 ומפחיתים את ההדבקה.

חיסון מפני נגיף הקורונה

החיסון מפני הקורונה הוא יעיל ובטוח לשימוש. החיסון אושר על ידי ה-FDA (מנהל התרופות האמריקאי) ,נבדק על עשרות אלפי בני אדם במגוון קבוצות ומראה אחוזי יעילות מרשימים ביותר.

רגע, ממה בכלל עשוי החיסון הזה?

חיסון הקורונה מבוסס על חומצת גרעין (mRNA), שיטה המקנה הגנה נגד מחלות זיהומיות. חיסונים מוכרים גורמים לתגובה חיסונית על ידי הכנסת מחולל מומת או מוחלש לגוף. חיסונים על בסיס חומצת גרעין מלמדים את תאי הגוף לייצר חלבון – או חלק מחלבון – הגורם לתגובה חיסונית בגוף. במהלך תגובה זו מיוצרים נוגדנים המגנים עלינו אם ניחשף לנגיף. כעבור זמן קצר (שעות - ימים) המולקולה נעלמת מהגוף.

איך הוא עובד?

החיסון נותן מידע לתאי הגוף לייצר חלקיק לא מזיק של חלבון הדורבן (Spike protein). חלבון זה נמצא בחלק החיצוני של נגיף הקורונה. כאשר מזריקים את החיסון לשריר, המידע עובר לתא כדי לייצר חלקיק החלבון. לאחר מכן, התא מציג את חלקיק החלבון על החלק החיצוני שלו. מערכת החיסון מזהה שהחלבון אינו שייך לאדם ומייצרת נוגדנים, בדיוק כמו שהגוף עושה אחרי הדבקה בנגיף.

כמה מנות אצטרך לקבל?

רוב החיסונים דורשים שתי מנות כדי לקבל הגנה מרבית.

כולם מקבלים את החיסון?

רוב אוכלוסיית ישראל תקבל את החיסון. בשלב זה לא יחוסנו ילדים מתחת לגיל 12.

האם יש לי סיכוי לחלות בקורונה בגלל החיסון?

לא. תרכיב החיסון לא מכיל את הנגיף הקורונה או חלק ממנו.

אם חוסנתי, אפשר להפסיק להסתובב עם מסיכה ולשמור על ריחוק חברתי?

עדיין חשוב להמשיך ולשמור על ההנחיות המתעדכנות מעת לעת. יש לעטות מסכה במקומות סגורים וכדאי לחטא ידיים לעתים קרובות, מכיוון שעל אף ההגנה הרבה שהחיסון מספק - היא אינה מלאה ב-100%. שילוב האמצעים הללו - יגביר את ההגנה.