מאומתים לקורונה עלולים לפתח תסמיני מחלה בדרגות שונות. מה עושים בכל מצב ומתי נקבעת החלמה?

טיפול ומעקב רפואי

האם יש טיפול לקורונה?

ברוב המקרים אין צורך בטיפול ספציפי לקורונה. ניתן להוריד חום, לשכך כאבים ולהקל על שיעול בעזרת תרופות ללא מרשם.

אנטיביוטיקה לא יכולה לעזור במקרה של נגיף.

יש טיפולים שמפחיתים את הסיכון לתחלואה קשה באוכלוסיות שנמצאות בסיכון מוגבר. תרופות אלה קיבלו אישור לשימוש חירום מה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי), ומשרד הבריאות אישר להשתמש בהן בישראל:

  • פאקסלוביד – תרופה אנטי-ויראלית של חברת פייזר לטיפול בקורונה. התרופה מעכבת את פעילות האנזים הנדרש בתהליך השכפול של הנגיף בגוף, והיא פועלת על כל זני הנגיף. מהמחקר עלה כי התרופה הפחיתה את הסיכון היחסי לתחלואה קשה, לאשפוז ולתמותה ב-89% מהחולים שטופלו בתוך 3 ימים מתחילת התסמינים.
    פאקסלוביד ניתנת לחולה בבית, והיא מיועדת לחולי קורונה מגיל 12 ומעלה, עם תסמינים קלים עד בינוניים, שנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכי הקורונה. התרופה ניתנת דרך הפה, ויש להיות במעקב רפואי הכולל בדיקות דם.
  • מולנופיראוויר – תרופה אנטי-ויראלית של חברת MSD לטיפול בקורונה. התרופה יוצרת טעויות בקוד הגנטי של הווירוס וכך מונעת את המשך שכפולו. היא פועלת על כל זני הנגיף. מהמחקר עלה כי התרופה מפחיתה אשפוזים ותמותה בכ-30% מבין החולים שטופלו בה בתוך 3 ימים מתחילת התסמינים.
    מולנופיראוויר ניתנת לחולה בבית, והיא מיועדת לחולי קורונה מגיל 18 ומעלה, עם תסמינים קלים עד בינוניים, שנמצאים בסיכון להידרדרות לאשפוז או תמותה, כאשר חלופות טיפוליות אחרות אינן מתאימות להם.
  • רג'נרון – תרופה שמשלבת שני נוגדנים נגד נגיף הקורונה. התרופה קיבלה אישור לשימוש חירום מה-FDA, ומשרד הבריאות אישר להשתמש בה בישראל, אך השימוש בה הולך ומצטמצם מפני שהיא יעילה רק נגד חלק מהזנים.

בנוסף, חולים קשים מטופלים בטיפולים ניסיוניים שעדיין לא אושרו לשימוש בקהל הרחב או במצבים קלים ובינוניים.

מעקב רפואי והחמרה במצב

קופות החולים אחראיות לעקוב אחר מצבם הרפואי של חולי הקורונה, ונציגיהן מתקשרים אל כל חולה בהתאם למצבו. בהתאם לצורך, אפשר לקבל מדחום ומד סטורציה כדי לבדוק את אחוז החמצן בדם ואת הדופק.

אם יש החמרה במצב - המקרה יועבר לרופא המשפחה או לרופא תורן כדי לבחון אם יש צורך בטיפול תרופתי בבית או באשפוז בבית חולים.

אם יש צורך בפינוי לבית חולים - אפשר להגיע למיון קורונה עם הפניה טלפונית שניתנת על ידי מוקד קופת החולים או על ידי הרופא או הרופאה שלך. אם יש החמרה משמעותית במצב אפשר להגיע גם ללא הפניה.

ההגעה למיון תיעשה באמבולנס של מד"א. יש לעדכן בעת הזמנת האמבולנס שמדובר במאומת לקורונה.

נטילת תרופות קבועות

במהלך המחלה אין להפסיק לקחת תרופות קבועות ללא התייעצות עם הרופא או הרופאה שלך, מפני שהפסקת טיפול עלולה לסכן חיים. המשך נטילת התרופות חשוב במיוחד לחולים בסיכון, ובהם יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב ומחלות ריאה.

לחזור למעלה